Connect with us

Aktualitet

“OBSH” jep alarmin: Nuk ka asnjë efekt në kurimin e pacientëve me Remdesivir, ndaj COVID-19.

Published

on

Sipas një studimi Klinik të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), raporton, se trajtimi me Remedisivir nuk ka ndonjë efekt të rëndësishëm, në kurimin e një pacienti me Covid-19 ose gjatë shtrimit në spital.

Studimi analizoi efektin e remedisivir dhe tre ilaçeve të tjera në 11,266 pacientë në më shumë se 500 spitale në 30 vende, duke zbuluar se asnjë trajtim “nuk ul rrezikun nga vdekshmëria ose intubimi sipas Financial Times dhe Reuters.

Testet klinike janë ende në vazhdim. Zbulimi i OBSH-së nënkupton se  ilaçi i vetëm që rrit shanset për të mbijetuar nga  Covid-19 është deksametazoni, një steroid që merret nga goja dhe është i disponueshëm në të gjithë botën.

Shpresat  tani janë përqendruar te antitrupat monoklonalë, dhe ilaçeve të tjera antiviralë.

Remdesivir u krijua fillimisht nga kompania farmaceutike amerikane Gilead Sciences si një ilaç kundër virusit Ebola. Është një nga ilaçet që ka përdorur edhe Presidenti i SHBA-së  Donald Trump.

Kompania kohët e fundit bëri  një marrëveshje me BE-në për të furnizuar deri në 500,000 doza vendet europiane.

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 16.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Në pritje të shtatorit të ankthit EDITORIAL NGA ROLAND QAFOKU NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

“Detyruan gjysmën e globit të vaksinohej” Nga Ilir Alimehmeti EDITORIAL NTV.AL

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Debat mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës

Published

on

By

Pa Filtra, Për të mos u humbur intervista për debatin e lejimit të shamisë muslimane në shkolla e Kosovës.

Debati mbi lejimin e shamisë muslimane në shkollat e Kosovës solli kryeredaktorin e websitit www.foldrejt.com në emisionin Pa Filtra në Ntv Televizion.

I ftuari i gazetarit Artur Nura, kolegu Imer Topanica tha se debati ka rreth 20 ditë që është bërë i madh dhe thjesht për interesa politike!

Topanica shtoi për teleshikuesit e emisionit Pa Filtra se duhen shmangur keqkuptimet botëkumtimore dhe të mos ngatërrohet Lindja me Perëndimin në një zgjedhje individuale të vajzave të Kosovës!

Toponica ju referua një sondazhi realizuar në Kosovë së fundi ku shumica absolute kish votuar pro lejimit të shamisë muslimane në shkolla, por ndërhyrjes së gazetarit Nura nëse ishte e vërtetë që shumica absolute në këtë sondazh ishte e gjinisë mashkullore? Topanica ju referua një sondazhi në Instagram ku 40% e votuesve kishin qenë vajza!

Topanica tha se raporti me fenë në Kosovë është i ndryshëm nga Shqipëria, por pa i qartësuar shkaqet dhe arsyet e këtyre diferencave të cilat janë padyshim historike dhe patriotike.

Për më shumë sugjerojmë që intervista të ndiqet e plotë në kanalin e Ntv Televizion në Youtube

Continue Reading

Aktualitet

Zhduket 16-vjeçarja, babai bën denoncimin në polici

Published

on

By

 Një 16-vjeçare në Tiranë është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më. Babai i saj ka dhënë alarmin në polici.

Burime policore bëjnë me dije se ditën e sotme shtetasi I. K., 59 vjeç ka kallëzuar se është larguar nga banesa dhe nuk është kthyer më vajza e tij e mitur, shtetasja E. K., 16 vjeçe.

Punohet për gjetjen e saj.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING