Connect with us

Lifestyle

Sekretet e Shefave Të Kuzhinës Për Pjekjen e Patates

Published

on

Pjekja e patates në furrë tingëllon si gjëja më e lehtë në botë, por kjo nuk e bën këtë perime të nëntokës si më të shijshmin vakt që keni gatuar.

Shefat më në zë të kuzhinës thonë se metodat e pjekjes së patates janë shumë të larmishme që do të thotë se gatimi i saj nuk ka përse të jetë i mërzitshëm.

Si Ta Gatuani Pataten Në Furrë Në Mënyrë Perfekte

Patatja e pjekur siç duhet duhet të jetë krokante nga jashtë dhe e butë si pambuk për brenda.

Për një vakt më të pasur, ekspertët këshillojnë mbushjen e patates me speca djegës, krem djathi, qepë, ullinj, domate e shumë të tjera.

Rregullat e Arta Të Pjekjes së Patates

Ekspertët, të cilueve u referohet AgroWeb.org sugjerojnë se nëse dëshironi të gatuani një vakt shumë të shijshëm e plot fantazi me patate të pjekura të ndiqni këto rregulla:

Përmasat e patateve që do të piqni duhet të jenë të ngjashme ose të njëjta.

Furra duhet ndezur gjithmonë përpara pjekjes në temperaturë 200 gradë.

Patatet duhen larë dhe fërkuar fort me ujë të bollshëm dhe sfungjer të pastër për të larguar të gjitha papastërtitë.

Pas larjes, patatet duhen tharë me letër kuzhine.

Më pas, duhet t’i lyeni patatet me vaj ulliri. Kjo yndyrë e shëndetshme do e bëjë lëkurën të shijshme dhe krokante.

Pasi t’i keni lyer të gjitha patatet me vaj, spërkatini me kripë dhe vendosini në skarën e furrës.

Patatet duhet t’i piqni për rreth 45-60 minuta.

Për të kuptuar nëse janë pjekur, shpojini me majën e pirunit që të vëreni nëse janë të buta apo jo.

Pasi t’i keni hequr nga furra, lërini patatet të ftohen për 5 deri në 10 minuta.

Prijini sipas gjatësisë me një thikë të mprehtë dhe më pas hapeni në të dyja anët duke përdorur duart.

Në këtë pikë, patatja është gati për mbushje.

Tek kjo e fundit, ju mund të nxirrni në pah fantazinë tuaj dhe ta mbushni atë me erëzat, barishtet dhe produktet më të preferuara të bulmetit.

Kësisoj do të keni krijuar për veten dhe familjen, një vakt të shijshëm e plot fantazi./AgroWeb.org

Lifestyle

Këto janë shenjat më jetëgjata të Horoskopit

Published

on

By

Sipas studimeve të shumta, këto 3 shenja kanë jetën më të gjatë: Gaforrja, Dashi dhe Virgjëresha. Besohet se Gaforret jetojnë deri në një moshë shumë të vjetër, sepse praktikojnë një mënyrë jetese të shëndetshme, të motivuar nga mendimi se sa më gjatë të jetojnë, aq më gjatë do të jenë me të dashurit e tyre.

Virgjëreshat janë jetëgjatë falë një stili jetese të rregullt dhe kujdesit të madh për shëndetin e tyre. Për shumë Virgjëresha, stërvitja është një mënyrë jetese dhe nuk dinë asnjë mënyrë tjetër. Po kështu, Virgjëreshat janë njerëz mjaft të qetë dhe më pak stres do të thotë jetë më e gjatë.

Sekreti i Dashit qëndron tek pasioni që ata kanë për jetën. Ata janë aventurierë të mëdhenj në çdo drejtim dhe pikërisht për këtë përjetojnë pleqërinë e thellë.

Continue Reading

Lifestyle

6 mënyra si të hyni përgjithmonë në zemrën e tij

Published

on

By

Për meshkujt, disa karakteristika femërore janë shumë më të rëndësishme se pamja e jashtme. Përkundër faktit se shumë e e përkufizojnë tërheqjen vetëm me pamjen, ajo shpesh rezulton të krijojë një perceptim jo të drejtë.

Sigurisht që pamja është e rëndësishme, por mos mendoni se është vendimtare. Përkatësisht, disa karakteristika të tjera te femrat janë shumë më të rëndësishme për meshkujt.

1. Zhvillohuni si person

Për meshkujt është e rëndësishme që një person të jetë fizikisht tërheqës për ta, por vetëm një pamje e bukur nuk mjafton. Ata janë gjithashtu në kërkim të një personi të plotësuar, dikush që i intrigon, se ka interesat e veta (vallëzimi, arti, udhëtimi, muzika, puna, hobi, se është e apasionuar pas diçkaje …) Pse a është kjo e rëndësishme? Sepse keni shumë tema për të biseduar me një person të gjithanshëm. Me një person të tillë, çdo takim është një sfidë. Ata as nuk do ta vënë re, dhe ata tashmë do të bien në dashuri me ju.

2. Respektoni kufijtë personalë

Askujt nuk i pëlqen të mërzitet, të mbrohet, të ndjekë çdo hap të tij. Një burrë ka nevojë për lirinë, ndaj mos u bëj një vajzë që telefonon pa pushim për të parë se ku është, që dëshiron të dijë çdo hap të tij, ku është dhe kush është… Tregoji se i beson, respekt se ai ka nevojë të shohë miqtë e tij, jo vetëm me ju.

3. Tregoni interes për jetën e tij

Të gjithë njerëzve u pëlqen t’i dëgjojnë sinqerisht dhe të interesohen për atë që bëjnë, çfarë duan, çfarë i frymëzon. Duke e pyetur për jetën, dëshirat, ëndrrat, vlerat, për njerëzit që janë të rëndësishëm për të, i bëni të ditur se është e rëndësishme për ju, që dëshironi të mësoni sa më shumë për të. Duke vepruar kështu, ju po i tregoni atij se kujdeseni për të. Dhe ai, pa dyshim, do të gëzojë një vëmendje të tillë, shkruan albeu.com.

4. Mos e krahasoni me ishin tuaj

Njerëzve nuk u pëlqen të krahasohen me të tjerët, veçanërisht jo me ish të dashurët. Prandaj, nëse ai ju tregon për atë që e acaron tek njerëzit e tjerë, çfarë e shqetëson, mos thoni kurrsesi “ish-it tim nuk i pëlqente kur e pyesnin” ose “ishit tim në shtrat i pëlqente kjo”. Askush nuk dëshiron ta dëgjojë këtë.

5. Bëhuni vetja

Mos pretendoni të jeni dikush që nuk jeni, sepse ndonjëherë e vërteta del në shesh. Silluni natyrshëm dhe spontanisht, pika e dashurisë dhe e lidhjes është të jesh me dikë siç je në të vërtetë dhe që ai tjetri të të dojë me virtyte dhe të meta.

6. Tregojini se çfarë ju pëlqen tek ai

Të gjithëve u pëlqejnë komplimente si nga meshkujt ashtu edhe nga femrat. Nëse i thoni se është i pashëm, ai me siguri do t’ju pëlqejë që t’ju pëlqejë pamja e tij. Tregojini atij se sa shumë do të thotë për ju, se është mirë të kaloni kohë së bashku, se ai është interesant, gazmor…

Continue Reading

Lifestyle

Gjashtë ushtrime që ndikojnë në humorin tuaj

Published

on

By

Nuk ka rrugë të shkurtra drejt lumturisë, por këto gjashtë ushtrime me siguri do t’ju ngrenë humorin menjëherë.

Të gjithë ndihen të mjerë në një moment ose në një tjetër. Të ndihesh i trishtuar është në fakt i shëndetshëm pasi ju shtyn të plotësoni boshllëqet dhe ta bëni jetën tuaj më të mirë. Por nëse disponimi juaj i ulët është i vazhdueshëm dhe nuk jeni në gjendje të kuptoni shkaktarin për një kohë shumë të gjatë, duhet të arrini në rrënjën e problemit.

Këshillohet që të konsultoheni me një ekspert të shëndetit mendor.

Nëse mendoni se rutina juaj e tensionuar nuk ju lejon të përfshiheni në aktivitete që ju bëjnë të lumtur dhe ka mungesë pozitiviteti për shkak të kësaj, ju mund të hiqni 15-20 minuta nga rutina juaj çdo ditë për të kryer disa ushtrime të lehta, që mund të rrisë  disponimin tuaj menjëherë.

Ecja e shpejtë: Kjo është forma më themelore e stërvitjes që mund të bëhet nga shumica e njerëzve, pas një pushimi ose pas ndonjë dëmtimi. 30 minuta ecje ose 10 minuta çdo pas çdo vakti kryesor të ditës, janë vërtet të dobishme për përmirësimin e shëndetit të përgjithshëm fizik dhe mendor.

Vrapimi: Ndonëse është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar shëndetin kardiovaskular dhe të kockave, vrapimi gjithashtu mund të përmirësojë disponimin tuaj. 2-3 herë në javë për 20-30 minuta është një intensitet i mirë për të filluar.

Trajnimi me pesha: Ngritja e peshave në palestër të paktën dy herë në javë, që përfshin të gjitha grupet kryesore të muskujve të trupit tuaj si këmbët, gjoksi, shpatullat, shpina dhe krahët, ndihmon në përmirësimin e densitetit të kockave, forcës dhe zvogëlon rrezikun e lëndimeve në të ardhmen.

Joga: 2-3 ditë në javë ndihmon në ndërtimin e një thelbi të mirë, forcë të përgjithshme fizike dhe fleksibilitet, ndërsa ndihmon të qetësoni mendjen.

Hiking: Çdo aktivitet fizik i bërë në një mjedis natyror dhe të gjelbër me siguri do të përmirësojë disponimin tuaj dhe do t’ju mbajë fizikisht në formë.

Të luani një sport: Lidhja me miqtë tuaj ose të kaloni një kohë të mirë me anëtarët e familjes suaj, të luani një sport sipas zgjedhjes suaj si futboll, badminton, volejboll, të paktën 1-2 herë në javë për një orë, mund të sigurojë pushime shumë të nevojshme dhe ndihmon në rimbushjen e energjisë suaj.

Continue Reading

Lifestyle

Si ndikon lufta dhe pandemia tek të rinjtë

Published

on

By

Ndryshimet klimatike, agresioni kundër Ukrainës dhe pandemia shkaktojnë stres të rëndësishëm psikologjik tek të rinjtë. Por ndjeshmëria ndaj krizave ofron gjithashtu mundësi.

Të rritesh në një botë digjitale nuk do të thotë thjesht të ndihmosh prindërit të përdorin teknologjinë. Kjo bën edhe që t’i përjetosh thuajse çdo sekondë në celularin tënd inteligjent fatkeqësitë e kësaj bote.

“Ne jetojmë në një vend të pasur me shumë mundësi. Shumë kriza nuk na prekin aq afër sa mendojmë ndonjëherë. Por gjithçka që ndodh, ne mund ta shohim në kohë reale. Është një përmbytje që bie mbi ne, me të cilën shumë janë të mbingarkuar “, thotë Konstantin Knorr. 17-vjeçari është i përfshirë në këshillin rinor të Fondacionit Brezat. Ai e ndalon me vetëdije vërshimin dërrmues të informacionit. Shumë të rinj kanë filluar të anashkalojnë gjithçka, mendon ai.

Shumë e përjetuan ndikimin e krizave në shëndetin e tyre mendor gjatë pandemisë. Sipas sondazhit “Jugend in Deutschland” (Rinia në Gjermani), ngarkesa mendore e të rinjve të moshës 14 deri në 29 vjeç është rritur vitet e fundit. “Veçanërisht gjatë pandemisë së koroës të rinjtë ndjenin se kishin pësuar një humbje të kontrollit,” shpjegon Klaus Hurrelmann, studiues i arsimit në Berlin.

Rritje e ngarkesës mendore

Pothuajse gjysma e të anketuarve në sondazhin e fundit në mars thanë se vuanin nga stresi. Një e treta u ankua për mungesë motivimi, rraskapitje, pafuqi dhe mungesë humori. Kjo ngarkesë e madhe është e pazakontë në këtë formë për brezin e ri, sipas Hurrelmann-it.

Te rinj ne Gjermani

Sipas një studimi të Universitetit të Lajpcigut, koha e pritjes për një vend në terapi për fëmijët dhe adoleshentët është rritur me tre deri në gjashtë muaj gjatë pandemisë. Në zonat rurale, koha e pritjes është edhe mbi një vit. Një sondazh i fondit të sigurimeve shëndetësore DAK tregon se në vitin 2021 – krahasuar me vitin 2020 – në klinika janë pranuar për çrregullime emocionale, përfshirë depresionin dhe çrregullimet e ankthit 42 për qind më shumë të rinj të moshës 12 deri në 18 vjeç.

Charlotte Schmiedel përshkruan me pak fjalë se si është të rritesh gjatë gjithë këtyre krizave: “zhgënjyese, dëshpëruese dhe e pafuqishme”. Kur angazhohen të rinjtë, kjo nuk është për hobi, por për nevojë të vërtetë, thotë 18-vjeçarja. Që në klasën e gjashtë, ajo u përfshi në politikën arsimore dhe tani përfaqëson interesat e nxënësve të qytetit hanseatik si presidente e “Dhomës së Nxënësve në Hamburg”.

Ajo kritikon se ka shumë pak mbështetje, shumë pak hapësirë ​​për të mësuar aftësi për të përballuar krizat dhe pasojat mendore. Në vend të kësaj, ka programe të reja arsimore me më shumë materiale për të mësuar.

Menaxhimi i stresit mund të mësohet

Ajo që të rinjtë duan shpesh është mbështetja sociale dhe psikologjike. Përveç kujdesit në spitale, mbi të gjitha nevojitet më shumë parandalim, si përmes qendrave rinore dhe psikologëve shkollorë, beson Christoph Correll, drejtor i Klinikës për Psikiatrinë e Fëmijëve dhe Adoleshentëve në spitalin Berlin Charité. Ai drejton një studim ndërkombëtar të faktorëve të rrezikut dhe atyre mbrojtës gjatë pandemisë së kovidit.

Ajo që del nga rezultatet e hershme është se adoleshentët, ashtu si edhe të rriturit i rendisin ushtrimet fizike, pra aktivitetin fizik, si një nga strategjitë kryesore të përballimit. Por sporti nuk është e vetmja gjë që mund të ndihmojë në situata stresuese.

Mënyra se si i trajton këto kriza një person është individuale. Rezilienca – pra rezistenca psikike – ndryshon shumë, por mund të trajnohet. “Fakti që fëmijët mësojnë që në moshë të re të përballen mirë me stresin dhe situatat e vështira mund të ketë një efekt parandalues”, thotë studiuesja e elasticitetit Isabella Helmreich nga Instituti Leibniz për Kërkimin e Reziliencës në Mainz. Kjo mund të bëhet nga çerdhe, shton ajo.

Deutschland | Jugendliche mit Rucksäcken in der Innenstadt von Staufen

“Destigmatizimi i problemeve mendore”

Çdo krizë ofron gjithashtu mundësinë për ta kapërcyer atë dhe për t’u ndjerë më të fortë më pas, shpjegon psikiatri Correll, i cili shton: “Ne të gjithë jemi të prekshëm dhe kemi të drejtë të flasim për faktin se nuk jemi mirë, se nuk ndihemi mirë në shkollë dhe se e kemi të vështirë të strukturojmë veten”.

Sipas Correllit, kërkimi i ndihmës profesionale në një krizë është pjesë e shëndetit mendor, ashtu si ecja në natyrë, meditimi ose dëgjimi i muzikës. “Pandemia ka në vete edhe mundësinë për të na lejuar të destigmatizojmë problemet mendore, sepse i përket paksa të gjithëve”, thotë ai.

Situata ekonomike është përcaktuese për ndjenjën e krizës

Stresi psikologjik tashmë është i dukshëm. Kufizimet – të tilla si mbyllja e shkollave, kufizimi i kontaktit ose heqja e ofertave të kohës së lirë – kanë prekur veçanërisht ata që tashmë ishin në disavantazh social para pandemisë. “Kemi një nënton të fortë të pabarazisë sociale,” sipas Hurrelmann-it.

Sipas vlerësimeve të ekspertit të arsimit, një e katërta e të rinjve të moshës 14 deri në 29 vjeç rrezikojnë të humbasin lidhjen me shoqërinë. Pjesë e tij janë kryesisht personat me nivel të ulët arsimor dhe prindër të pafavorizuar ekonomikisht, gjë që është e lidhur ngushtë.

Shanset për trajnim dhe punësim janë vendimtare për t’i kaluar mirë këto kriza. Ne duhet të investojmë në këtë fushë. Kriza më e keqe që mund të prekë të rinjtë është gjithmonë një krizë ekonomike, thotë Hurrelmann. Situata e mirë ekonomike – edhe për faktin se të rinjtë janë kaq të kërkuar në tregun e punës – bën të mundur zbutjen pjesërisht të konstelacionit aktual të krizave.

Ndjeshmëria mund të jetë forcë

Sipas sondazhit “Jugend in Deutschland”, gjendja bazë shpirtërore e të rinjve është pozitive pavarësisht nga presionet psikologjike. Dhe të qenit i ndjeshëm ndaj krizës nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe. Sigurisht, ndjenja e rraskapitjes, e pafuqisë dhe e ngarkesës psikike është më e fortë tek femrat e reja, por në të njëjtën kohë janë ato që janë më aktivet, shpjegon Hurrelmann.  Kjo doli në pah në përballjen me gjendjen klimatike. “Rrallëherë e kemi parë këtë aktivizëm – domethënë reagimin konstruktiv ndaj një krize duke ndërmarrë veprime vetë – që buron kaq fuqishëm nga femrat e reja.” Është historikisht e re në këtë formë.

Të rinjtë dëshirojnë para së gjithash të merren seriozisht në politikë me propozimet e tyre. “Një pikë shumë vendimtare është të mos veprosh në kurriz të brezave të ardhshëm,” thotë Konstantin Knorr, 17 vjeç, një anëtar i këshillit rinor të Fondacionit Brezat.

Charlotte Schmiedel gjithashtu dëshiron që politika të marrë më shumë përgjegjësi. Në fund të fundit, janë të rinjtë si ajo që duhet të jetojnë me pasojat e veprimeve të brezave të vjetër./DW/

Continue Reading

Lifestyle

Zbulohet se çfarë i tërheq më shumë vajzat tek djemtë

Published

on

By

Nëse pyetni një mashkull se çfarë mendon se kërkojnë femrat në një lidhje të re, ata do t’ju thonë se shikojnë kryesisht pamjen, statusin, financat e tij. E vërteta duket se është krejt ndryshe, sipas një sondazhi të ri të kryer së fundmi.

Sipas këtij hulumtimi, 60,000 gra janë pyetur se çfarë kërkojnë tek një mashkull dhe 90% e tyre kanë dhënë të njëjtën përgjigje.

KJO ESHTE KARAKTERISTIKA NR. 1 qe kerkojne femrat tek meshkujt

Përgjigja që dhanë shumica e grave ishte mirësjellja! 90% e të anketuarve janë përgjigjur se duan në krah të tyre një burrë të sjellshëm. Hulumtimi përfshinte gra nga e gjithë bota, të kombësive të ndryshme dhe statusit social, dhe përgjigja nuk ishte e ndryshme.

Sipas të njëjtit sondazh, 45% e grave që morën pjesë theksuan se preferojnë meshkujt me trup mesatar, të ashtuquajturin trupi i babait, dhe jo meshkujt me muskuj dhe trup shumë të stërvitur. Në fakt, 2.5% e grave që morën pjesë në anketë thanë se do të donin partnerë në formë.

Pra, përfundimi i këtij hulumtimi na tregon se nëse duam një mashkull në jetën tonë, nuk kemi nevojë të kalojmë 40 orë në javë në palestër për ta fituar atë. Në fund të fundit, ne të gjithë duam që një mashkull të na përqafojë dhe të na bëjë të ndihemi mirë.

Ndaj ndryshoni prioritetet tuaja dhe vëreni më shumë theksin se sa përputheni me personin që keni përballë pa e parë as portofolin e tij, ushtrimin që bën apo sa i arsimuar është.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING