Connect with us

Sport

Mbetet vetëm një lojtar me Koronavirus, Sançez dhe Sensi nuk udhëtojnë me skuadrën. Ja si pritet rreshtimi i Interit sot

Published

on

Liga e Kampioneve për Interin nisi me një barazim kundër Borusia Mynshengladbahut. Një 2-2 që u la një shije të hidhur zikaltërve dhe që tani i detyron të kërkojnë një rezultat pozitiv sot në Ukrainë, kundër Shahtjorit. Konte rigjen sërish Shahtjorin (që mposhti 5-0 në gjysmëfinalen e Ligës së Europës së kaluar), këtë herë në fazën e grupeve të Champions-it, me objektivin për t’u rikthyer nga Kievi me tri pikë të rëndësishme në kuadër të kualifikimit.

KËSHTU SHAHTJORI – Skema e zakonshme 4-2-3-1 për Kastron, i cili pritet të konfirmojë 11- shen që një javë më parë fitoi në “Bernabeu” kundër Realit të Madridit. Sulmi do t’i besohet Dentinjos, me Teten, Marlosin dhe Salamonin që do të ndërtojnë linjën e fantazistëve prapa. Në mesfushë Maikon do të përkrahet nga Markos Antonio. Linjë mbrojtëse me katër, e formuar nga Dodo, Bondar, Koçolava dhe Kornienko përpara portierit Trubin.

KËSHTU INTERI – Një shi i rrëmbyer ka karakterizuar, ndërkohë, stërvitjen e djeshme në “Appiano Gentile”, ku Interi zhvilloi rifiniturën përpara transfertës. Lajmi i parë i mirë për Konten është tamponi negativ i Galjardinit dhe Radu (mbetet pozitiv vetëm Shkriniar). Po ashtu rikthimi në seancat në grup si i Ashraf Hakimit po ashtu edhe i Eshli Jang, sërish në gatishmëri pasi kaloi “COVID-19” Në krahun e majtë megjithatë sot pritet të luajë Kolarov

Por, për trajnerin zikaltër nuk ka vetëm buzëqeshje, pasi Stefano Sensi dhe Aleksis Sançez nuk janë nisur me pjesën tjetër të skuadrës drejt Kievit.

Të dy lojtarët janë të angazhuar momentalisht me probleme muskulore (mesfushori në njërën kofshë, ndërsa sulmuesi në pjesën e brendshme të këmbës). Siç raportuan dje mediat italiane, të dy lojtarët kryen stërvitjen e parë të rifiniturës dhe, pas kontrolleve të stafit, nuk u nisën drejt kryeqytetit ukrainas. Pak ndryshime krahasuar me Xhenoan: sulmi do t’i takojë sërish “Lu-La”-s, të ndihmuar nga prapa nga Barela si fantazist, Vidal dhe Brozoviç. Në mbrojtje rikthehet nga minuta e parë De Vraj.

PANORAMASPORT.AL

Sport

Nuk po shkëlqen në fushë, por mbetet ‘mbreti’ i rrjeteve sociale

Published

on

By

Në dy ndeshjet e para jo vetëm që nuk ka arritur të shënojë, por është vënë në qendër të kritikave për sjelljet në fushë dhe jashtë saj, çka e kanë detyruar Manchester United ta nxjerrë në shitje. Megjithatë, Cristiano Ronaldo vijon të mbetet “mbreti” i rrjeteve sociale.

Platformave e ndryshme të medieve sociale si Facebook, Tëitter, Instagram dhe TikTok, u ka krijuar mundësinë fansave në dekadën e fundit që të kenë “akses” të drejtpërdrejtë për të qenë sa më afër lojtarëve të tyre të preferuar.

Pas portugezit renditet rivali i përjetshëm Leo Messi, ndërsa podiumi plotësohet nga braziliani Neymar. Ja lista e plotë e 10-të lojtarëve me më shumë fansa në mediat sociale:

Ronaldo

Continue Reading

Sport

Chelsea refuzon të nënshkruajë me Wesley Fofana

Published

on

By

Sipas informacioneve të TodoFichjes, Chelsea ka refuzuar përfundimisht t’i afrohet nënshkrimit me Wesley Fofana këtë verë.

Pavarësisht një marrëveshje me lojtari, tani për tani negociatat me Licesterin janë prishur totalisht.

“Dhelprat” aktualisht po kërkojnë një shifër afër 95 milion euro për të mbyllur marrëveshjen, një shumë që Londra e konsideron krejtësisht të tepruar.

Pavarësisht presionit që po ushtron lojtari, klubi nuk ka ndërmend të uli shifrën e kërkuar.

Kujtojmë që francezi rinovoi kontratën vetëm pak muaj më parë deri në vitin 2027

Continue Reading

Sport

Fituesi i Kupës së Botës akuzohet për tetë akte përdhunimi

Published

on

By

Benjamin Mendy, futbollisti i Manchester Cityt, është një “grabitqar” që ka përdhunuar dhe sulmuar seksualisht një varg femrash që ai i trajtonte si “të disponueshme”, ishte përfundimi që doli sot në senacën gjyqësore.

Mendy, 28 vjeç, “e ktheu ndjekjen e grave për seks në lojë” dhe i trajtoi ato me “indiferencë të pashpirt” gjatë sulmeve në rezidencën e tij në Cheshire.

Lojtari francez akuzohet për tetë akte përdhunimi, një përdhunim në tentativë dhe një akuzë për sulm seksual. Ai i mohon akuzat. I bashkëakuzuari i tij, Louis Saha Matturie, 40 vjeç, mohon tetë akuza për përdhunim dhe katër akuza për sulme seksuale në lidhje me tetë vajza.

Në ditën e hapjes së gjyqit në gjykatën e kurorës së Chester-it, trupës gjykuese iu tha se Saha ishte ai që kishte si “detyrë” të gjente femra të reja dhe të krijonte situata ku ato mund të përdhunoheshin dhe sulmoheshin seksualisht.

 

 

Timothy Cray QC, procedues, tha se futbollisti fitues i Kupës së Botës pretendohej se kishte kryer vepra penale ndaj shtatë vajzave të reja midis tetorit 2018 dhe gushtit të vitit të kaluar.

Mendy, të cilin Manchester City e bleu për 52 milionë funte në vitin 2017, gëzonte një “mënyrë jetese të privilegjuar dhe me para” dhe përdori famën dhe paratë e tij për të sulmuar femrat që u sollën në shtëpinë e tij.

Cray tha se të pandehurit ishin “të përgatitur për të kapërcyer atë vijë” të pëlqimit “pa pushim”, dhe nëse “gratë lëndoheshin ose shqetësoheshin, shumë keq”.

“Rasti i prokurorisë është i thjeshtë, ka pak të bëjë me futbollin”, tha ai.

“Në vend të kësaj, ne themi, është një kapitull tjetër në një histori shumë të vjetër, burra që përdhunojnë dhe sulmojnë seksualisht gratë sepse mendojnë se janë të fuqishëm dhe sepse mendojnë se mund t’i shpëtojnë”, tha ai.

Gjykatës iu tha se Mendy pagoi për një banesë për Saha-n, dhe kjo për shkak se Mendy ishte një “futbollist mjaft i famshëm . . . të tjerët ishin të përgatitur ta ndihmonin për të marrë atë që donte”.

Cray tha se kishte pesë takime, midis tetorit 2018 dhe gushtit të kaluar, kur nëntë gra të reja arritën në atë adresë dhe më vonë u ankuan për përdhunim ose sulm seksual kundër Mendy dhe Saha. Ekzistojnë gjithashtu katër ankesa të veçanta kundër Saha-s që përfshijnë akuza larg nga shtëpia e Mendy-t në Manchester dhe Sheffield.

Gjykatës iu shfaqën pamjet me dron të rezidencës shumëmilionëshe dhe pamjet e kamerës së trupit nga oficerët që vizituan shtëpinë. Pamjet treguan një Lamborghini të verdhë dhe brenda shtëpisë kishte një fushë futbolli artificiale me një mural të Mendy në mur. Kishte një pishinë të brendshme, kinema, palestër dhe në një dhomë një kabinet trofesh me një kopje të Kupës së Botës që Mendy fitoi me Francën në 2018.

Sakaq, gjyqi ende vijon./ The Times

Continue Reading

Sport

Broja i shumëkërkuar, Everton në sulm për lojtarin shqiptar

Published

on

By

Për Brojën vetëm pak ditë ishin të qeta, ku emri i tij po qëndronte larg zërave të merkatos.

Tashmë, Everton është kthyer në sulm për Armando Brojën, për të cilin Chelsea nuk dëshiron ta shesë dhe Tuchel shtrëngon dhëmbët për këdo që interesohet për talentin e kombëtares shqiptare.

Gjithsesi, Chelsea është treguar shumë i qartë për të gjithë ekipet që interesohen për Brojën. Blutë e Londrës janë të gatshëm vetëm ta lejojnë yllin e tyre të largohet në formë huazimi, pasi nuk duan të shesin kartonin e një lojtari që mendohet të jetë e ardhmja e sulmit.

Continue Reading

Sport

Cristiano Ronaldo do të luajë në Champions League

Published

on

By

Sipas “Corriere dello Sport”, disa ditë më parë Cristiano Ronaldo iu ofrua nga Jorge Medes Interit.

Portugezi dëshiron të largohet nga Manchester United dhe të luajë në Champions League. Interi e ka refuzuar menjëherë portugezin me dashamirësi sulmuesin portugez pasi nuk përshtatet në projekt dhe gjithashtu për arsyet ekonomike.

Paga prej 24 milionë eurosh që merr Cristiano është tepër e lartë.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING