Connect with us

Aktualitet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Çështjeve Sociale Manastirliu i bën apel grave: Program kombëtar për depistimin e çdo gruaje 50-69 vjeç, mos neglizhoni shëndetin

Published

on

Ja fjala e plotë e Ministres Manastirliu. “Nëse do duhet të bënim një apel sot, apeli do të ishte i thjeshtë për çdo grua, për çdo nënë, ju lutem mos neglizhoni asgjë nëse ka diçka që nuk shkon në shëndetin tuaj. Sot në strukturat shtetërore ofrohet kontrolli i gjirit falas. Nuk i kushton asgjë një gruaje që një ditë, 1 orë, 10 minuta, të kryejë mamografinë, nuk i kushton asgjë për të mundësuar depistimin e hershëm dhe për të fituar jetën”,
Këtë mesazh ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale,e dha ndërsa Mori pjesë në marshimin që u zhvilluan në Elbasan nga organizata YWCA në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit.
Duke theksuar se vetëm në tre vitet e fundit është investuar në 6 spitale rajonale të cilët janë pajisur me mamografë të rinj, Manastirliu deklaroi se nëpërmjet miratimi të Programit Kombëtar për Depistimi e Kancerit të Gjirit synohet që çdo grua e moshës 50 – 69 vjeç të kryejë në kohë diagnostikimin me qëllim kapjen e hershme të tumorit të gjirit.
“Nëpërmjet këtij programi ne synojmë që çdo grua e moshës 50 – 69 vjeç të mundet të realizojë mamografinë një herë në 2 vjet duke synuar kapjen e hershme të tumorit të gjirit. Nëse sot, me rritjen e numrit të mamografive në spitalet rajonale, kemi arritur që të mundet të ekzaminojmë më shumë se 20 mijë gra në vit, synimi i parë i programit të depistimit të hershëm të kancerit të gjirit është dyfishimi i numrit të grave të cilat kryejnë ekzaminimin e gjirit nëpërmjet mamografive”, tha Manastirliu.
Ministrja e Shëndetësisë u shpreh se tashmë për të gjitha gratë herceptina, një nga terapitë më të kushtueshme, sigurohet 100% falas nga shteti.
“Trajtimi i sëmundjeve tumorale dhe posaçërisht trajtimi për kancerin e gjirit ka qenë një prioritet i qeverisë shqiptare. Kemi arritur që të mbulojmë me terapi të targetuara siç është terapia e herceptinës për çdo grua që trajtohet me këto terapi, jo vetëm në Tiranë, por edhe në 7 njësi të kimioterapisë në spitalet rajonale, sepse qëllimi ynë është që qytetarët ti marrin shërbimet shëndetësore afër vendbanimit dhe ti marrin shërbimet falas për terapitë e tumoreve, të cilat janë bërë të mundura falë rritjes së financimit për sistemin shëndetësor dhe rritjes së financimit për trajtimin e tumoreve”, tha Manastirliu.

Teksa përgëzoi Majlindën, nënë e dy fëmijëve që ka fituar betejën me këtë sëmundje të vështirë Manastirliu tha se janë 688 gra të diagnostifikuara në vitin 2019 me kancer gjiri dhe më shumë se 5 mijë gra që vuajnë nga kjo sëmundje në vendin tonë.
“Janë 688 gra të diagnostifikuara në 2019 me kancer gjiri, janë më shumë se 5 mijë gra që vuajnë nga kjo sëmundje dhe çfarë kemi bërë në këto vite, nuk është pak. Kemi përmirësuar diagnostifikimin e hershëm, kemi vendosur në spitale rajonale ku nuk kishte mamografi dhe brenda këtij viti edhe spitali I Fierit do të ketë njësinë e vet të mamografisë dhe kështu përmbushim angazhimin tonë për njësitë e mamografisë kudo në spitale rajonale”, tha Manastirliu.

 

Aktualitet

Shundi: Teatri i Dhomës, i pari në Shqipëri

Published

on

By

Pa Filtra, Raimonda Shundi: Kemi realizuar në shtëpi Teatrin e Dhomës, i pari në Shqipëri. Nevojitet mbështetje nga Shteti

Sot e ftuar e gazetarit Artur Nura në emisionin Pa Filtra ishte aktorja Raimonda Shundi njëkohësisht bashkëshortja e regjizorit, aktorit dhe dramaturgut Naum Shundi.

Argumentet e intervistës u përqëndruan tek Teatri “Zonja e Bujtinës” themeluar nga një ide rastësore i bashkëshortit të saj Naum Shundi dhe sot Shqipëria ka një Teatër Dhome në shtëpinë private të tyre!

Shundi tha se tashmë në kushte modeste te Teatri “Zonja e Bujtinës” janë realizuar pesë shfaqje të arrira artistikisht dhe se kolegët artistë kanë qenë spektatorët e parë duke e mbështetur çiftin Shundi moralisht dhe profesionalisht.

Aktorja Raimonda Shundi shtoi se deri tani kemi gjetur mbështetjen e Bashkisë Tiranë për një projekt, por nga asnjë institucion tjetër nuk kemi patur mbështetje deri tani – tha Shundi e cila besonte që në sezonin e ri do dërgonin ftesa për titullarët e Institucioneve kulturore të cilët duhet ti mbështesin në këtë projekt teatror të munguar në Shqipëri!

Do ftojmë si spektator të shfaqjeve tona deputet nga Komisioni parlamentar i kulturës, pozitë – opozitë dhe sigurisht nga Ministria e Kulturës të cilën Teatri “Zonja e Bujtinës” e ka në distancë 100 metrash urbanistikë, por deri tani – tha Shundi jo pa ironi- askush prej tyre nuk ka trokitur në Teatrin tonë të Dhomës!

Sipas Raimonda Shundit, shtatori do jetë i ngjeshur me vepra të vëna në Teatrin e Dhomës “Zonja e Bujtinës” ndaj të ftuar janë të gjithë teatër dashësit tha ajo.

Në Teatrin “Zonja e Bujtinës” tha Raimonda Shundi nuk do të ketë vepra vulgare që bëjnë vetën për të qeshur dhe nuk përcjellin emancipim e mesazhe filozofike e për këtë – përfundoi aktorja – e garanton vepra, eksperienca dhe formati i dramaturgut, regjizorit dhe aktorit Naum Shundi!

Continue Reading

Aktualitet

Flasin yjet: Do të keni shumë lajme, mundësi të mira po…

Published

on

By

Dashi

 

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

 

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Shefi juaj është me pushime. Merrini këto ditë si një mundësi për të riorganizuar idetë dhe për të kuptuar se çfarë dëshironi në të vërtetë.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Gjërat në punë janë vërtet mirë. Dhe, do të bëhen gjithnjë e më mirë. Nga ana tjetër mundohuni të besoni më shumë te partneri juaj, ndryshe mund të pendoheni.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Ka shumë lajme në botën e dashurisë por ende të pakta në vendin e punës. Por kjo nuk është e rëndësishme, sepse definitivisht nuk është koha për të menduar për të.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Keni disa shanse për t’i bërë përshtypje dikujt që pëlqeni, përpiquni të mos e humbni mundësinë dhe bëjini sytë katër!

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Keni disa gjëra për të analizuar dhe kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, përkundrazi. Do të gjeni dëshirën për të përballuar gjithçka.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Do të mahniteni nga shumë gjëra dhe do të mund ta shijoni ditën. Por… jo këtë të premte. Këtë gusht ju pret një ditë vërtet e lodhshme.

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Ankthi dhe stresi janë kaq pranë jush. A po mendon dikush tashmë për shtatorin? Mundohuni të mos merrni kaq shumë doza paranoje.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

A po arrini të relaksoheni? Nëse përgjigja është jo, atëherë përpiquni të rikuperoni sa më shpejt të jetë e mundur sepse nuk është mirë!

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Do të keni shumë lajme dhe mundësi të mira po vijnë. Mos e humbisni atë që ka rëndësi për ju dhe përpiquni të dëgjoni më pak të tjerët.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Ju keni të gjitha shanset dhe mundësitë për të ecur përpara, për të gjetur forcën dhe për ta bërë atë që keni si synim. Vetëm atëherë mund të filloni nga e para dhe të ndiheni vërtet të lumtur.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Ka një terren për dashuri të reja, por ju jeni pak konfuz. Por mos harroni, kjo është vera, ah sa gjëra ka ende për t’ju dhënë! Mos e humbisni momentin.

Continue Reading

Aktualitet

EDICIONI I LAJMEVE DATA 18.08.2022

Published

on

By

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e dyfishtë në Vlorë, hakmarrje apo pazare droge?

Published

on

By

Dy janë pistat ku grupi hetimor është fokusuar për hetimin e vrasjes së dyfishtë të ndodhur në mbikalimin e Panajasë në Vlorë këtë paradite. Një prej tyre është vrasja e biznesmenit Arben Beqiraj, ngjarje e ndodhur në vitin 2019, pasi të dy viktimat, Shpati Lena dhe Hakim Xhezo rezultojnë të përfshirë në këtë ngjarje.

Si nisi sherri dhe ngjarja e rëndë për një kalë në vitin 2019?

Një kalë u prishi qetësinë disa pushuesve që po bënin plazh në muajin gusht në Vlorë, në vitin 2019, të cilët më pas keqtrajtuan në grup rojen. Gazmend Alushi, i cili paguhej 100 mijë lek të vjetra në muaj nga Ermal allias Eduart Xhezo për kujdesin ndaj kalit, është dhunuar me grushte e shkelma në 4 gusht 2019 nga Arben Beqiraj, djali i tij dhe persona të tjerë familjarë që ndodheshin në lokal.

Pasi është dhunuar, Gazmendi ka shkuar në banesën e tij. Aty, Ermali alias Eduart Xhezo e ka pyetur se kush e ka dhunuar dhe Alushi ka thënë emrin e Beqirajt që njihej dhe si “Arbeni i Çeçesë”. Fill pas kësaj, Ermal Xhezo, ka mobilizuar shokët e tij, Shpati Lena dhe kunatin e tij Ariel Kingji. Të gjithë të armatosur me automatikë dhe pistoleta kanë shkuar në ambientet e lokalit të Arben Beqirajt, për t’u sqaruar lidhur me rrahjen që ata i kishin bërë kujdestarit të kalit të Ermal Xhezos.

Të dy palët janë përplasur fillimisht fizikisht, por përdorimi i armëve solli vrasjen e Arben Beqirajt dhe plagosjen e djalit të tij e të afërmit të viktimës, Nesim Hodaj. Autori i vrasjes, Eduart Xhezo është pas hekurave. Lena u shpall në kërkim pasi akuzohej për përkrahje të autorit në krim, por u arrestua në mars të këtij viti. Më 23 mars, ai u kap teksa qarkullonte me armë zjarri në zonën e Ujit të Ftohtë në Vlorë. Lena ishte bashkë me Ariel Kingjin e Kristi Drollin. Por, pavarësisht akuzave, Lena u la në masën ‘detyrim paraqitjeje’.

“Gjykata e Vlorë vendosi masën e sigurisë ‘arrest me burg’, për Ariel Kingjin dhe Kristi Drollin, ndërsa ka vendosur masën “detyrim paraqitje” për shtetasin Shpati Lena. Seanca është drejtuar nga gjyqtare Arbana Selmanaj, ndërsa prokuror ka qenë Hyrjet Lamaj. Ariel Kingji, Kristi Drolli dhe Shpati Lena u arrestuan, ndërsa ishin duke lëvizur me automjet në zonën e Ujit të Ftohtë të dyshuar për ngjarjen e ndodhur në 4 gusht 2019 në Plazhin e Vjetër, ku mbeti i vrarë Arben Beqiraj dhe u plagosur djali i tij dhe një i afërm i tyre. Në kuadër të operacionit “Waves” (dallgët), u bë arrestimi i Ariel Kingjit, 21 vjeç, Shpati Lena 37 vjeç dhe Gazmend Alushi 50 vjeç, të cilët të tre kishin armë me vete,”- thuhej në njoftimin e asaj kohe.

Pista e dytë është ajo e pazareve të drogës.

Hakim dhe Eduari Xhezo, i arrestuar për vrasjen e Arben Beqirajt kanë qenë subjekte të Operacionit Forca e Lligjit. OFL më Korrik 2020 u nisi kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, dy vëllezërve Eduart dhe Hakim Xhezo. Sipas OFL, ndaj Eduart Xhezo, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”, për vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj në Vlorë. Ndërsa Hakim Xhezo, rezulton i dënuar nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Për këtë arsye nuk përjashtohet edhe kjo pistë hetimi.

Continue Reading

Aktualitet

Vrasja e Madrit Ulqinakut, 18-vjeçari nip i ‘Mandelës’

Published

on

By

Pas ngjarjes së ditës së djeshme ku mbeti i vrarë pas një sherri banal 33-vjeçari Madrit Ulqinaku, sot policia ka arrestuar 18 vjeçarin Edjen Dino, ndërsa ka shpallur në kërkim 18-vjeçarin Horgito Peqini dhe 33 vjeçarin Klaudjan Sallufi.

Dyshohet se të tre personat janë të përfshirë në vrasjen me pistoletë me silenciator pas një debati të çastit, të Ulqinakut.

Sipas burimeve nga policia, vrasja është kryer nga 18-vjeçari Horgito Peqini, teksa pjesëmarrës në konflikt kanë qenë Dino dhe Sallufi.

Sa i përket autorit të krimit të djeshëm, mësohet se Horgito Peqini është nipi i Eduard Peqinit, emër i njohur si “Mandela i Elbasanit”, kreu i bandës më të rrezikshme të Elbasanit në vitin 1997.

Banda e ‘Mandelës’ ishte njëra nga bandat më të rrezikshme në vitin 1997 të Elbasanit, e cila terrorizoi Shqipërinë me ekzekutime, djegie personash e me vajza e gra që shërbenin si spiune.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING