Connect with us

Bota

Shifra alarmante nga Covid, zgjatet gjendja e jashtëzakonshme në Çeki

Published

on

Ligjvënësit çek votuan sot për të zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme deri më 20 nëntor. Situata epidemiologjike po tregon shenjat e para të një përmirësimi.

Qeveria shpalli një gjendje të jashtëzakonshme 30-ditore më 5 tetor për ta bërë më të lehtë vendimmarrjen, dhe i duhej pëlqimi i parlamentit për ta zgjatur atë.

Republika Çeke renditet e dyta në Bashkimin Evropian me numrin e rasteve të reja të të infektuarve me COVID-19 për 100,000 banorë, dhe është e para për numrin e vdekjeve, sipas të dhënave të përpiluara nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Deri më tani Çekia ka regjistruar 310,000 raste me koronavirus dhe 2,862 vdekje.

“Ajo që po ndodh tani është ndoshta fillimi i një rënie të rasteve” u tha gazetarëve ministri i Shëndetësisë Jan Blatny. “Por, ne padyshim nuk kemi kaluar më të keqen”, tha ai.

Shkollat, restorantet dhe shumica e dyqaneve janë mbyllur në Çeki si dhe janë kufizuar tubimet publike. Gjatë natës është vendosur orë policore, si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Bota

26-vjeçarja vdes teksa kërcentë në një klub nate

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një klub nate në Latina të Italisë.

Mësohet se një 26-vjeçare, Francesca Testana vdiq papritur duke kërcyer në klubin e natës, nën shoqërinë e nënës dhe motrën.

Sipas mediave italiane 26-vjeçarja ishte nënë e dy fëmijëve.

Vdekja e saj erdhi papritur ndërsa ishte nën ritmin e këngëve duke kërcyer për qejfin e saj.

Motra e të ndjerës Elisa, ka shkruar një postim në Facebook.

“Vdiq një nënë 26 vjeçare, kaq duhet të thuash. Motra ime nuk ishte e droguar as e dehur, u sëmur. Në një lokal. Sepse po, edhe nënat mund të dalin , kërkoj heshtje dhe respekt për familjen time e cila tani është e shkatërruar.”

E reja vdiq rreth orës 1:30 të mëngjesit teksa ndodhej në klubin e natës El Paso me një grup miqsh dhe motrën e saj.

“Ndodhi papritur, ajo ra në tokë ndërsa ishte duke kërcyer”, thanë dëshmitarët.

Policia ka nisur hetimet për ngjarjen e rëndë.

Continue Reading

Bota

15-vjeçari terrorizon Suedinë, të shtëna me armë zjarri

Published

on

By

Blerës të tmerruar që vrapojnë të shpëtojnë kokën, britma dhe të qara pa fund. Kjo është skena e një sulmi me armë që ka ndodhur rreth orës 17:00 me atë lokale në qendrën tregtare “Emporia” të qytetit të dytë më të madh suedez, Malmo.

Sipas mediave vendase janë dëgjuar disa të shtëna, ndërsa në vendngjarje ndodhen disa patrulla policie.

Sipas raportimeve të para një burrë dhe një grua kanë mbetur të plagosur, ndërsa një i dyshuar, i lindur në vitin 2007 (15 vjeç) është arrestuar.

Sipas burimeve policore për HD dhe Sydsvenskan, dy persona janë qëlluar me armë zjarri në katin e tretë.

“Disa njerëz që qajnë thonë se kanë dëgjuar të shtëna armësh”, tha një person në vendngjarje.

Ndërkohë, zëdhënës i shtypit në qendrën komanduese të policisë, Jimmy Modin tha: “Ka pasur të shtëna. Jemi në vendngjarje me një numër të madh efektivësh dhe e kemi rrethuar vendin”.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

Jashtë kordoneve rrethues për skenat e krimit ka shumë të rinj, shumë prej tyre të tronditur, që tregojnë se si panë oficerët e policisë teksa vinin duke vrapuar me armë në dorë dhe se si qindra njerëz vrapuan për të dalë nga qendra tregtare.

Përforcime policore nga Helsinborgu kanë shkuar gjithashtu në vendngjarje. Një dëshmitare e quajtur Malin Weibull ishte brenda qendrës tregtare kur shpërthyen të shtënat.

“Ne u ulëm në tokë dhe pastaj njerëzit filluan të vrapojnë. Ata bërtitën se ka të shtëna, ka të shtëna”, rrëfeu ajo.

Ndërkohë, Josef Jaber ndodhej në qendër me babanë dhe motrën e tij. “Ishim në dyqanin e Apple për të rregulluar një celular, ata qëlluan në të njëjtin kat. Dëgjuam rreth pesë të shtëna. Pastaj njerëzit filluan të vrapojnë. Njerëzit që punojnë në dyqan bërtisnin se po dilnim. Njerëzit qanin. Ishte e frikshme”, thotë ai.

Edhe Stefan Dovborn ishte brenda kur shpërthyen të shtënat.

“Isha brenda në ICA kur njerëzit filluan të vrapojnë dhe në sportele u bë kaos. Kur dolëm me vrap, pamë që jashtë ishte kaos total. Ishte një grua shtatzënë që po i binte të fikët. Ajo kishte parë se si ishte qëlluar një grua”, zbuloi Stefan.

Continue Reading

Bota

Çfarë parashikon Konventa e Gjenevës për luftën

Published

on

By

Federata Ruse dhe Ukraina janë nënshkruese të Konventës së Gjenevës dhe nuk kanë shprehur asnjë rezervë në lidhje me Protokollin e Parë Shtesë, rregulloret zbatohen për të dy vendet.

Qëllimi kryesor është mbrojtja e popullatës civile. DW ka sqaruar në një shkrim të saj se çfarë parashikon Konventa e Gjenevës e vitit 1949.

Termocentrali bërthamor i Zaporozhye në jug të Ukrainës është mbajtur nga ushtria ruse që nga marsi dhe është granatuar disa herë që nga fundi i korrikut.

Ai ngriti frikën për një fatkeqësi bërthamore në termocentralin më të madh bërthamor në Evropë.

Kievi dhe Moska akuzojnë njëra-tjetrën për sulmet e raportuara dhe javën e kaluar Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbajti një takim urgjent mbi situatën në Zaporozhye, por pa mundur të shkonte drejt një zgjidhjeje.

Nuk është hera e parë që në këtë luftë ngrihet çështja e sigurisë bërthamore.

Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore, këtë ide e shprehu hapur presidenti i Rusisë Vladimir Putin, por edhe për termocentralet bërthamore si objektiva ushtarake.

Por çfarë thotë e drejta ndërkombëtare për të?

Konventa e Gjenevës e vitit 1949 dhe protokollet e saj të mëvonshme shtesë rregullojnë zhvillimin e konflikteve të armatosura dhe synojnë të kufizojnë efektet e tyre. Neni 56 i Protokollit të Parë Shtesë të vitit 1977 flet për “Mbrojtje të instalimeve dhe objekteve që përmbajnë forca të rrezikshme”.

Përveç digave dhe argjinaturave, përmenden shprehimisht edhe termocentralet bërthamore.

Meqenëse Federata Ruse dhe Ukraina janë nënshkruese të Konventës së Gjenevës dhe nuk kanë shprehur asnjë rezervë në lidhje me Protokollin e Parë Shtesë, rregulloret zbatohen për të dy vendet.

Ato rregullore janë tepër të detajuara. Në parim, termocentralet bërthamore nuk mund të sulmohen, sipas paragrafit 1 ,nëse ato përfaqësojnë objektiva ushtarake, nëse një sulm i tillë mund të çlirojë forca të rrezikshme dhe në këtë mënyrë të shkaktojë viktima të mëdha në mesin e popullatës civile”, këtu nënkuptohet rrezatimi radioaktiv.

Bëhet fjalë për një nga parimet e së drejtës ndërkombëtare humanitare, dallimin ndërmjet objektivave ushtarake dhe civile.

Mund të sulmohen vetëm objektiva ushtarakë dhe vetëm në kushte të caktuara. Në çdo rast, popullsia civile duhet të mbrohet.

Centralet bërthamore si “mbështetje për operacionet e luftës”

Megjithatë, pasazhi tregon gjithashtu se termocentralet bërthamore nuk janë një tabu absolute.

Një sulm mund të lejohet në rrethana të caktuara.

Paragrafi 2 rregullon se cilat rrethana mund të diskutohen, d.m.th. kur termocentralet bërthamore “furnizojnë energji elektrike për mbështetje të rregullt, domethënëse dhe të menjëhershme të operacioneve të luftës dhe kur një sulm i tillë është i vetmi mjet i mundshëm për ta ndërprerë atë mbështetje”.

Pika e parë është sigurisht një çështje interpretimi. Pothuajse çdo central bërthamor gjatë luftës siguron energji elektrike për konsumatorët civilë dhe për operacionet e luftës.

Është pothuajse e pamundur të ndahesh. Por a ofron ai mbështetje “të rëndësishme” për operacionet e luftës?

Pra, i takon vëzhguesit të gjykojë nëse një armë bërthamore është një objektiv legjitim ushtarak apo jo.

Objektivi parësor: Mbrojtja e popullatës civile

Është gjithashtu e vështirë të vërtetohet se një sulm është “mjeti i vetëm i realizueshëm” për t’i dhënë fund mbështetjes për operacionet e luftës.

Në çdo rast, një agresor i mundshëm do të duhej të merrte në konsideratë dhe të respektonte parimin e proporcionalitetit: A i tejkalon qartë përfitimet ushtarake këtu rreziqet? Cilat do të ishin pasojat për popullatën civile? A ka mënyra më pak të rrezikshme për ta bërë të papërdorshme një armë bërthamore? Për shembull, duke shkatërruar linjat e energjisë elektrike në mënyrë që ato të mos mund të japin më energji elektrike. Sigurisht që ndërprerja e furnizimit me energji elektrike mund të godasë rëndë edhe popullatën, sidomos në dimër.

Por edhe kur rrethanat justifikojnë një sulm, paragrafi 3 i Protokollit Shtesë thotë se “popullsia civile (…) vazhdon të ketë të drejtën për çdo (…) mbrojtje të parashikuar nga e drejta ndërkombëtare”. Prandaj, sulmuesi duhet të bëjë gjithçka për të mbrojtur civilët nga rrezatimi, për shembull duke evakuuar zonat përreth.

Ushtria mund të vendoset në centralin bërthamor – si mbrojtje

Paragrafi 5 është gjithashtu i rëndësishëm për konfliktin mbi centralin bërthamor të Zaporozhye: “Palët e përfshira në konflikt do të përpiqen të mos vendosin asnjë objektiv ushtarak në afërsi të instalimeve ose objekteve të përmendura në paragrafin 1.”

Ukraina akuzon Rusinë se është armatosur ushtarakisht me energjinë bërthamore, se e përdor atë praktikisht si mburojë për të shmangur granatimet ukrainase.

Nga ana tjetër, zyrtari lokal rus Vladimir Rogov akuzoi Ukrainën për granatime të rënda nga obusët amerikanë, raketat e të cilëve ranë pranë centralit bërthamor dhe në zona të banuara.

Sakaq vendet që nënshkruan Konventën e Gjenevës dhe protokollet e saj shtesë – pra Rusia dhe Ukraina – i kanë vendosur vetes pengesa të larta për sulmet ndaj centraleve bërthamore. Megjithatë, sulme të tilla nuk përjashtohen plotësisht, edhe nëse rrethanat në të cilat ato lejohen janë të përcaktuara shumë ngushtë.

Megjithatë, efektet praktike të nenit 56 të Protokollit të Parë Shtesë të Konventës së Gjenevës janë të kufizuara. Sepse zakonisht mbetet çështje interpretimi nëse ato rrethana ekzistojnë në një rast konkret apo jo. Përveç kësaj, Rusia ka një vend të përhershëm në Këshillin e Sigurimit të OKB-së me të drejtën e vetos dhe mund të parandalojë çdo sanksion të mundshëm të Kombeve të Bashkuara për shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Continue Reading

Bota

Ky dimër do të jetë më i vështiri për Britaninë

Published

on

By

Tejet shqetësuese janë parashikimet për këtë dimër në Britani, i cili pritet të jetë më i vështiri në historinë e saj. Çmimet shumë të larta të energjisë do t’i shkaktojnë vendit një krizë humanitare, pasi familjet me të ardhura të ulëta do të duhet të marrin vendime të vështira nëse do të ndezin ngrohjen.

“Vendi po përballet me një krizë humanitare. Shumë njerëz do të detyrohen të bëjnë një zgjedhje të tmerrshme midis anashkalimit për të ngrohur shtëpitë e tyre dhe jetesës në kushte të ftohta, të lagështa dhe shumë të pakëndshme”, tha Matthew Taylor, kreu i Konfederatës së Sistemeve Kombëtare të Shëndetit, (NHS), e cila përfaqëson organizata në sektorin e shëndetësisë në Britani.

NHS paralajmëroi, duke përmendur një rrezik “të paprecedentë” të vdekjes nga i ftohti në shtëpi.

Siç tha Taylor për radion BBC, “kërkimet tregojnë se dështimi për të ngrohur shtëpitë mund të shkaktojë 10,000 vdekje shtesë në vit.” Kjo është ajo që ndodh në një vit normal. Dhe ne e dimë se presioni do të jetë shumë më i madh mbi njerëzit dhe, nëse nuk bëjmë diçka për t’i ndihmuar njerëzit të përballojnë kostot e energjisë, një numër i paparë njerëzish nuk do të jenë në gjendje të ngrohin shtëpitë e tyre.”

Kjo situatë mund të shkaktojë shfaqjen e sëmundjeve të frymëmarrjes, sëmundjeve mendore dhe të përkeqësojë perspektivën e jetës së fëmijëve, shtoi ai. Shfaqja e këtyre sëmundjeve do të vijë në një kohë kur NHS ka gjasa të përjetojë dimrin më të vështirë në historinë e tij.

Kryeministri i Britanisë po i reziston thirrjeve për më shumë mbështetje për familjet për të përballuar kostot e rritura të jetesës, duke këmbëngulur se ai do t’i lërë vendimet e mëdha ekonomike kryeministrit të ardhshëm që merr detyrën në fillim të shtatorit.

Një zëdhënës i Departamentit të Shëndetit të Britanisë tha se qeveria tashmë po mbështet familjet me paketën prej 37 miliardë paund që njoftoi në maj për të trajtuar koston e jetesës dhe po punon gjithashtu për të forcuar sistemin kombëtar të shëndetësisë.

Shuma mesatare që shpenzon një familje për energji (energji elektrike dhe gaz) pritet të dyfishohet sërish deri në janar 2023 në mbi 4000 £, gjë që do të përkeqësojë gjithashtu inflacionin i cili arriti në 10% në korrik. /abcnews.al

Continue Reading

Bota

Teherani mohon përfshirje në agresionin ndaj Rushdie

Published

on

By

Teherani mohon çdo përfshirje në agresionin ndaj Selmam Rushdie

Irani mogon “kategorikisht” çdo përfshirje në sulmin ndaj shkrimtarit Salman Rushdie,  në shtetin e Nju Jorkut.
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane tha se askush në këtë histori nuk meriton të fajësohet dhe të akuzohet, përveç vetë Rushdie dhe mbështetësve të tij. Sipas tij, shkrimtari i Vargjeve Satanike ka fyer ithtarët  fyerjet e të të gjitha feve dhe se Republika Islamike e Iranit nuk ka gisht në plagosjen e tij.
Autori fitues i disa çmimeve ka pasur kërcënime me vdekje gjatë viteve për romanin e tij “Vargjet Satanike”, që nga botimi i tij i parë në vitin 1988. Vepra u konsiderua blasfemuese ndaj Kuranit të Muhamedit nga muslimanët më konservatorë, aq sa Supremi Udhërrëfyesi iranian, Ruhollah Khomeini lëshoi ​​një “fetva” kundër tij në vitin 1989, duke bërë thirrje që ai të vritej.
Pasi u tentua vrasja e tij gjate një eventi letrar të premten e kaluar në New York, ku ai u godit me thikë në qafë, sipas agjentit të tij, 75-vjeçari anglo-indian tani është në rrugën e rikuperimit. “Lëndimet janë serioze, por rruga drejt rikuperimit është e duhura,” tha ai për shtypin. Ndërkohë, Hadi Matar, sulmuesi i dyshuar, akuzohet për “vrasje të mbetur në tentativë” por është deklaruar “i pafajshëm”.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING