Connect with us

Bota

AXHENDA NDËRKOMBËTARE 26/10/2020

Published

on

KOMBET E BASHKUARA (SHBA) – Rifillon samiti për 75-vjetorin e OKB-së.

UASHINGTON (SHBA) – Votim i senatit për miratimin e kandidaturës së gjyqtarit, Barret në Gjykatën e Lartë.

LITITZ (SHBA) – Trump zhvillon tubime në Pensilvani.

NJU DELHI (Indi) – Shefat amerikanë dhe indianë të Diplomacisë dhe Mbrojtjes takohen.

GJENEVË (Zvicër) – Konferencë virtuale shtypi e OBSH-së për COVID-19.

BERLIN (Gjermani) – Samit botëror të Shëndetësisë.

BJELLORUSI – Opozitarja bjelloruse, Tikhanovskaïa bën thirrje për grevë të përgjithshme.

ITALI – Hyjnë në fuqi kufizimet e reja kundër COVID-19.

KIEV (Ukrainë) – Raporti i OSBE-së për zhvillimin e zgjedhjeve lokale në Ukrainë.

VARSHAVË (Poloni) – Gratë bllokojnë qarkullimin në të gjithë vendin për të protestuar kundër ndalimit pothuajse total të abordit.

ATHINË (Greqi) – Vizitë e kreut të diplomacisë ruse, Serguei Lavrov.

ANKARA (Turqi) – Vizitë e drejtuesit të ri nga Qipro e Veriut.

BALTIMORE (SHBA) – Dita e parë e votimit të parakohshëm në Maryland.

DUBAI (Emiratet e Bashkuara Arabe) – Dubai pret një samit botëror.

ATSH/

Bota

Putin: 16 mijë dollarë për gratë që lindin 10 fëmijë

Published

on

By

Vladimir Putin ka rikthyer titullin “Nëna Heroinë” për gratë që lindin dhe rrisin dhjetë ose më shumë fëmijë, shkruan CNN.

Putin nënshkroi një dekret të hënën për titullin “Nëna Heroinë”, të cilin udhëheqësi sovjetik Josef Stalin e nënshkroi për herë të parë në 1944, pas humbjeve masive të popullsisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Sipas dekretit të Putinit, nënave do t’u jepet një pagesë prej 1 milion rubla (16,500 dollarë) sapo fëmija i tyre i 10-të mbush një vjeç dhe 9 fëmijët e tjerë janë gjallë. Ky është një veprim për të frenuar rënien e vazhdueshme demografike në Federatën Ruse që nga viti 2018.

Titulli “Nëna Heroinë” është në të njëjtin nivel statusi me urdhrat e rangut të lartë shtetëror si Hero i Rusisë dhe Hero i Punës. Megjithatë, qeveria ruse do të marrë parasysh ata që janë zhdukur ose kanë vdekur gjatë mbrojtjes së atdheut.

Sipas statistikave të fundit të Rosstat të publikuara këtë verë, popullsia e Rusisë u tkurr mesatarisht me 86,000 njerëz në muaj midis janarit dhe majit, një rekord. Përveç kësaj, Rusia po pëson humbje të mëdha në Ukrainë, por numri i vërtetë i viktimave nuk është bërë i ditur.

Në një përpjekje për të lehtësuar krizën e popullsisë në Rusi, Kremlini është fokusuar gjithashtu në promovimin e vlerave tradicionale

Continue Reading

Bota

Koreja e Veriut lëshoi dy raketa drejt Perëndimit

Published

on

By

Koreja e Veriut lëshoi sot dy raketa lundrimi në drejtim të Perëndimit, njofton agjencia kombëtare e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap.

Mëngjesin e sotëm, ne kemi detektuar dy raketa lundruese të lëshuara nga Koreja e Veriut në Detin Perëndimor nga Onço, në provincën e Pionganit Jugor”, tha një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes për AFP-në.

“Autoritetet ushtarake të Shteteve të Bashkuara dhe Koresë së Jugut po analizojnë specifikat, sikurse është distanca e fluturimit të këtyre raketave”, shtoi ky zyrtar.

Testimi i lëshimit të raketave u regjistrua pikërisht sot, në ditën kur presidenti i ri konservator Yoon Sok-gil plotësoi 100 ditë në pushtet në Korenë e Jugut.

Lëshimi i këtyre raketave vjen teksa Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara nisën përgatitjet për stërvitjet e përbashkëta ushtarake që do të mbajnë nga 22 gushti deri më 1 shtator.

Continue Reading

Bota

80-vjeçari sulmohet me thikë për vdekje nga të rinjtë

Published

on

By

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Londër, ku një i moshuar teksa po lëvizte me skuter është qëlluar me thikë, duke gjetur vdekjen e menjëhershme. Thomas O’Halloran, i përshkruar nga fqinjët si një njeri që “gjithmonë buzëqeshte”, u sulmua në Greenford, në perëndim të Londrës, ditën e djeshme rreth orës 16:00. Mësohet se i moshuari ishte një njeri dashamirës, që i ka ardhur në ndihmë refugjatëve ukrainas duke mbledhur para dhe ndihma për ta.

Ai u shpall i vdekur në vendngjarje, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve për t’i shpëtuar jetën. Viktima u identifikua ditën e sotme, teksa banorët thanë se e kishin parë të rrethuar nga një grup të rinjsh para se të vritej. Frasley Coutinho, i cili jeton pranë vendit të ngjarjes, tha se: “Pashë disa njerëz që mblidheshin rreth tij dhe më pas ai kaloi me skuter, ndaloi më lart dhe u rrethua nga një grup djemsh të rinj”.

Banorët e tjerë thanë se O’Halloran i binte shpesh fizarmonikës për të mbledhur fonde në mbështetje të ukrainasve. Hitesh Patel, 62 vjeç, një pronar dyqani në stacionin Greenford aty pranë, tha për Evening Standard se: “Ai gjithmonë kishte një flamur të Ukrainës në pjesën e përparme të shportës së tij. Aty thuhej “Ndihmë për Ukrainën”. Ai ishte një njeri shumë i mirë, i sjellshëm.”. Nuk ka pasur të arrestuar, por oficerët po hetojnë për vrasjen, e cila ndodhi në një zonë të qetë të Greenford, në perëndim të Londrës dhe kanë bërë thirrje që dëshmitarët të japin detaje rreth asaj që panë në çastin e krimit. Autoritetet po punojnë për të informuar të afërmit e të ndjerit.

Sadiq Khan, kryebashkiaku i Londrës, tha se ishte “i shkatërruar” nga lajmi dhe bëri me dije se po fliste me Policinë Metropolitane, për të shtuar sigurinë në zonë. Kjo është vrasja e 58-të që raportohet në Londër këtë vit dhe mendohet se kjo është vrasja e gjashtë në kryeqytet në katër ditët e fundit. Pas denoncimit të krimit policia mbërriti në vendngjarje së bashku me një ambulancë për t’i dhënë ndihmën e parë të moshuarit, por fatkeqësisht ai nuk mundi t’i shpëtonte plagëve të marra.

 

 

Kësisoj, mbrëmë forcat e policisë rrethuan një kryqëzim T midis Cayton Road dhe Runnymede Gardens, ku kanë qëndruar gjatë gjithë natës.
Simran Advani, 25 vjeç, një menaxher prone që jeton pranë zonës ku u krye vrasja, tha se ajo shihte shpesh një burrë të moshuar teksa lëvizte me skuter. “Ai gjithmonë buzëqeshte, ishte një plak i mirë”, tha ajo. “Kjo është një zonë shumë e qetë, nuk dëgjon kurrë zhurmë në këtë rrugë. Është e frikshme që një burrë në të 80-at të vritet këtu. Shumica e njerëzve në këtë rrugë janë të moshuar, nuk dëgjon asnjë zhurmë dhe nuk shikon kurrë të rinj”. Khan shkroi në Twitter: “Jam i shkatërruar që një i moshuar u vra në një sulm të tmerrshëm këtë mbrëmje. Ngushëllime të sinqerta për të afërmit e viktimës. Jam në kontakt të ngushtë me Policinë e Met që ka një prezencë shtesë të uniformuar në zonë. I bëj thirrje kujtdo që ka informacion të ndihmojë në zbardhjen e ngjarjes.”.

Një video e shpërndarë në rrjetet sociale tregon ndihmësmjekët që vrapojnë drejt vendit të ngjarjes, i cili ishte rrethuar nga policia. Në përgjigje të videos, një tjetër përdorues i Twitter ndau fotografi të zonës së rrethuar në orën 18:39. Kryeinspektori i detektivit Jim Eastwood, i komandës së specializuar të krimit të Met, tha: “Oficerët e mi po punojnë për të kuptuar se çfarë ka ndodhur me këtë njeri dhe ne kemi nevojë për ndihmën e dëshmitarëve okularë.

“Unë po kërkoj që kushdo që ka filmime me kamerë të na kontaktojë nëse për të zbuluar identitetin e agresorëve”. “Viktima ishte duke lëvizur me një skuter, në atë moment. Nëse e keni parë viktimën ose keni pikasur dikë që vepron në mënyrë të dyshimtë në zonë, është e domosdoshme që të kontaktoni”, tha Eastwood.

Continue Reading

Bota

Estonia ndalon hyrjen e turistëve rusë

Published

on

By

Estonia ka vendosur të mbyllë kufirin e saj për Rusinë, duke ndaluar hyrjen në vend të shtetasve rusë me viza turistike.

Kjo masë do të hyjë në fuqi nga nesër, 18 gusht, raporton Reuters.

Në këtë mënyrë Estonia bëhet vendi i parë në Bashkimin Europian që ndalon hyrjen e turistëve rusë në territorin e saj.

“Bëhet fjalë për mbi 50,000 viza të vlefshme dhe pjesa dërrmuese e tyre do të bllokohen nga 18 gushti. Personat që mbajnë këto viza do të bllokohen të hyjnë në Estoni. Së dyti po shqyrtojmë mundësinë e mbylljes së kufirit ruso-estoni për të gjithë shtetasit rusë që hyjnë në zonën Shengen ose në territorin estonez”, tha një zyrtar.

Ndërkohe kreu i rojes kufitare thotë se pas fillimit të luftës në Ukrainë, numri i shtetasve rusë që kalojnë kufirin ka vazhduar të rritet.

Continue Reading

Bota

Boris Johnson shfaqet me pamje të ‘çuditshme’

Published

on

By

Boris Johnson vazhdon pushimet i shkujdesur në Greqi, ndërkohë që opozita në Britani po “vlon”, duke e akuzuar atë se në thelb e ka lënë vendin “pa kokë” në javët e fundit të administratës së tij.

The Sun ka ndarë foto të reja të kryeministrit britanik me familjen e tij në një liman të izoluar në Evia.

Ai ndodhej i shtrirë në rërë teksa lexonte një libër.

Vendasit e habitur se si Johnson e kishte gjetur atë vend” të shkretë” thanë se ai dukej i shkujdesur ndërsa lexonte libri, kurse djali i tij 2-vjeçar luante aty pranë.

Një pushues tha: “Unë nuk e kam idenë se si Boris e gjeti atë plazh, edhe vendasit që kanë jetuar këtu për vite nuk e dinë atë.”

Kryeministri ishte parë  më herët duke mbërritur në Aeroportin e Athinës në fundjavë dhe duke mbajtur çantën fëmijës.

Johnson javën e kaluar u kthye nga udhëtimi i tij i muajit të mjaltit në Slloveni me Carrie.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement

TRENDING